WINNERS

October 2019

Best Picture

Because of You

Zeng Zhen

Best Narrative Feature

Because of You

Zeng Zhen

Best Narrative Short

The Painting

Sergey Kalvarskiy, Stanislav Romanovsky

Honorable Mention: Narrative Film

A Lack of Colour

Craig Brownrigg

Best Indie Film

Safely to Shore

Matthew R. Ford

Honorable Mention: Indie Film

June

Yangxuan Zhou

Best Drama

Addiction

Lewis William Robinson

Honorable Mention: Drama

The Heartthrob

Gazanfer Biricik

Best Comedy

The Last Rodriguez  

Tania Luna

Best Thriller

Kindred

Andrew Lee Potts

Best Horror

Creeping Out

Jakub Mateusz Boruń

Honorable Mention: Horror

The Basement

Naima Chebahi

Best Experimental Film

Muñeca

Sergio Herencias

Best Inspirational Film

My Horse, My Passion

Martina Lisec

Best Web Series

Whiteboard Challenge

Michael Kureth

Best Documentary

The Champ of Champs  

Brian Johnston

Honorable Mention: Documentary

John Van Hamersveld CRAZY WORLD AIN’T IT  

Dave Tourjé, Christopher Sibley

Best Music Video

BLAZE: Dances of the Yokai

Deliris Films, The Kitsunés

Honorable Mention: Music Video

ORNETTE - Sometimes I Feel  

Bettina Kee

Best Student Film

K.I.N.G.

Rashad Frett

Best Director

The Painting

Sergey Kalvarskiy, Stanislav Romanovsky

Honorable Mention: Director

Darkest Age

Isabella Jacqueline

Best First Time Director (Feature)

Because of You

Zeng Zhen

Best First Time Director (Short)

Liar

Albert Kámán

Best Indie Filmmaker

A Missing Winter

TongJun Tan

Honorable Mention: Indie Filmmaker

The Lover

Clemy Clarke

Best Actor

Darkest Age

Bryce Myles Fenwick

Best Actress

Liar

Edit Nagyistók

Best Actor in an Indie Film

Kindred

Andrew Lee Potts

Best Actress in an Indie Film

Safely to Shore

Sharni Tapako-Brown

Best Supporting Actor

Darkest Age

Harrison Green

Best Supporting Actress

The Painting

Maria Antipp

Best Young Actor

K.I.N.G.

Jadiah Bailey

Best Young Actress

Because of You

Chen Pin Hsuan

Best Duo

Because of You

PiPi Yao & Chen Pin Hsuan

Honorable Mention: Duo

Darkest Age

Bryce Myles Fenwick & Harrison Green

Best Ensemble

The Painting

Yury Chursin, Igor Mirkurbanov, Maria Antipp, Pavel Maykov, Andrey Rudensky, Sergey Shnurov, Tatyevik Khachatrian

Honorable Mention: Ensemble

The Last Rodriguez

Matt Clouston, Youri Cho, Wesley Volcy, Kate Simses, Vicki Hanes, Myrna Cabello, Andrew Herrera, Brian Luna

Best Cinematography

Muñeca

Sergio Herencias

Honorable Mention: Cinematography

Liar

Albert Kámán

Best Editing

Abortion Mary

Rui Niu

Honorable Mention: Editing

Muñeca

Sergio Herencias

Best Score

Liar

Gyula Bánkövi

Honorable Mention: Score

Darkest Age

Roman Molino Dunn

Best Sound Design

John Van Hamersveld CRAZY WORLD AIN’T IT

Ross Leitner

Best Commercial

Love your city – Pro Innerstadt Basel

Andy Klossner

Best Original Story

Liar

Albert Kámán, Dorottya Bánkövi

Honorable Mention: Original Story

Addiction

Lewis William Robinson

Best Screenplay

Field Trip

Claudio Martinez-Valle

 

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL

STATUETTE

Winners may order the official

NY Film Awards statuette

Sponsors & Partners

 

LAFA19 Logo Only LQ for web white.png
  • White YouTube Icon

New York Film Awards is a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved 2019.