WINNERS

March 2019

Best Picture

COTTON WOOL

Nicholas Connor

 

Best Narrative Feature

DNA

Ashay Javadekar

 

Best Narrative Short

INTO FOCUS

Zach Hoover

 

Honorable Mention: Narrative Film

YOU OR ME

Yana Zinov, Drew Schrum

 

Best Indie Film

HARD FEELINGS

Eric Francis Melaragni

 

Honorable Mention: Indie Film

BXAUTIFUL NIGHTMARX

Brittny Williams, Juanita Ingram

 

Best Drama

ABOUT EMMA

Mathis Sananes

 

Honorable Mention: Drama

SWAMP

Yuchen Yuan

 

Best Comedy

WALTER TREPPIEDI

Elena Bouryka

 

Honorable Mention: Comedy

BRAIN ENGAGEMENT

Patrick Neff

 

Best Thriller

RICOCHET

Tim Earnheart

 

Honorable Mention: Thriller

THE ARRANGEMENT

Rod Lopez

 

Best Horror

HIDDEN IN DARKNESS

Romeo López Aldana

 

Best Experimental Film

ISHTAR SPEAKS

Dena Ryane

 

Honorable Mention: Experimental Film

1947 TWO SOLDIERS

Sravan Gajabhinkar

 

Best Parody

MOHINGAR TAPWE!!

Yuki Kitazumi, Aung Thu Rein

 

Best Dark Comedy

MOUNTAIN

Alec Cohen, Davy Gardner

 

Honorable Mention: Dark Comedy

MIRACLE

Dimitar Stoyanov

 

Best Action Film

1947 TWO SOLDIERS

Sravan Gajabhinkar

 

Honorable Mention: Action Film

ANATOMY OF AN ANTIHERO REDEMPTION

Alan Delabie, Meosha Bean

 

Best Web Series

STRINGS ATTACHED  

Peri Segel & Laura Torres

 

Honorable Mention: Web Series

THE LAST SOUND   

Gregg DaCosta

 

Best Documentary

SALZBURG, TRADITION WITHIN US  

Daniel H. Ronacher

 

Honorable Mention: Documentary

REMEMBERING PRIVATE QUAGLIANO  

Rodney Roldan

 

Best Animation

SHADOWLAND  

bellopropello

 

Best Music Video

CAN'T KEEP WAITING  

Tash Parker

 

Honorable Mention: Music Video

THE CRY  

Nikita Dovzhenko

 

Best Student Film

DAISY  

Lei Wan

 

Best Microfilm

NEW AGE FAMILY  

Travis Stone, Carolyn Bridget Kennedy, Richard J. McRae, Amy Bloom

 

Best Director

CHUBBY CAFÉ

Li Qia

 

Honorable Mention: Director

DNA

Ashay Javadekar

 

Best First Time Director

EASY MONEY

Jackson Little

 

Honorable Mention: First Time Director

A STEP BEHIND

Cristobal Abugaber Muñoz

 

Best Indie Filmmaker

BRAIN ENGAGEMENT

Patrick Neff

 

Best Young Filmmaker

COTTON WOOL

Nicholas Connor

 

Best Actor

WALTER TREPPIEDI

Vittorio Ciorcalo

 

Best Actress

DNA

Prajakta Karandikar

 

Best Actor in an Indie Film

OUR KIN

Alexandr Minaev

 

Best Actress in an Indie Film

BXAUTIFUL NIGHTMARX

Juanita Ingram

 

Best Supporting Actor

HARD FEELINGS

John Jezior

 

Best Supporting Actress

COTTON WOOL

Crissy Rock

 

Best Young Actress

COTTON WOOL

Katie Quinn

 

Best Ensemble

COTTON WOOL

Leanne Best, Crissy Rock, Kate Rutter, Max Vento, Gemma North, Jason Ricketts, Katie Quinn

 

Honorable Mention: Ensemble

DNA

Rushikesh Sane, Prajakta Karandikar, Rushikesh Sane, Manasi Bedekar, Akshay Anaokar, Maitreyi Sane

 

Best Cinematography

SALZBURG, TRADITION WITHIN US

Daniel H. Ronacher

 

Honorable Mention: Cinematography

HIDDEN IN DARKNESS

Romeo López Aldana

 

Best Editing

COTTON WOOL

Amy Pfeil, Nicholas Connor

 

Best Score

SALZBURG, TRADITION WITHIN US

Michael Frankenberger

 

Best Song

SCREAMING HEART

Karin Lueders, Mike Baran, Matthias Kostya, Mani Gruber

 

Best Original Story

CHUBBY CAFÉ

Yiwen Cao

 

Honorable Mention: Original Story

1947 TWO SOLDIERS

Sravan Gajabhinkar

Best Screenplay

THE SECRET WORLD OF DANNY LOPEZ

Samuel Garza Bernstein

 

Best First Time Screenwriter (Feature)

CHUBBY CAFÉ

Yiwen Cao

 

Best First Time Screenwriter (Short)

WALTER TREPPIEDI

Elena Bouryka

 

 

 

 

 

 

PARTNER FESTIVALS

OFFICIAL

STATUETTE

Winners may order the official

NY Film Awards statuette

Sponsors & Partners

 

LAFA19 Logo Only LQ for web white.png
  • White YouTube Icon

New York Film Awards is a Magic Productions Int Ltd brand. All rights reserved 2019.